Kas ir Creative Commons licence?

 

Tā kā Pēdējā partija ir vienīgā, kas priekšvēlēšanu laikā piemin autortiesības un pie tam visai interesantā veidā (skat. manu iepriekšējo ierakstu), tad gribot negribot sanāk runāt par vienas partijas idejām. Iesākumā gan gribu atgādināt, ka šis nav politisks blogs, bet mani komentāri par autortiesību jautājumiem. Šoreiz - par Pēdējās partijas paziņojumu, ka Latvijai ir jāpievienojas Creative Commons jeb CC licencei.

 

Tas nemaz nav iespējams. Taču CC licenci vajadzētu iztulkot. Tiesa gan, nevis Latvijai, bet entuziastiskiem brīvprātīgajiem. Bet par visu pēc kārtas.

 

CC licene ir līguma paraugs, ko ir izstrādājusi viena nevalstiska organizācija, piedāvājot to brīvai izmantošanai digitālajā un tradicionālajā vidē. Par Latvijas pievienošanos CC licencei varētu diskutēt, ja tas būtu starptautisks līgums, ko valstis slēdz savā starpā, vienojoties par noteikta tiesiskā režīma izveidošanu kā, piemēram, Bernes konvencija. Taču CC licence nav starptautisks līgums. CC licence neatceļ un neietekmē pastāvošo autortiesību regulējumu valstī. Katrs autors pats var izvēlēties, vai viņš savus darbus grib publicēt zem CC licences. 

 

CC licences standartlīgumus ir izstrādājusi un pasaulē popularizē sabiedriskā organizācija Creative Commons. Tās galvenais dibinātājs un vadītājs līdz pat 2008.gadam bija tiesību zinātņu profesors Lorenss Lesigs (Lawrence Lessig), kurš iestājas par atvērtā koda izmantošanu un brīvu ideju apmaiņu. Savā populārākajā grāmatā "Free Culture" Lesigs kritizē aizvien pieaugošo tendenci ar autortiesību un tehnoloģiju palīdzību ierobežot pieeju kultūrai un zināšanām. Attiecīgi arī CC licence ir domāta, lai veicinātu darbu apriti - proti, autors var piešķirt sabiedrībai plašākas tiesības rīkoties ar savu darbu, nekā tas pēc noklusējuma būtu saskaņā ar Autortiesību likumu. 

 

Šobrīd tiek piedāvāti seši CC licenču paraugi, kurus var ierindot skalā no "gandrīz visas tiesības rezervētas" līdz pat "brīva izmantošana". Autors, publicējot savu darbu, izvēlas licences nosacījumus, vadoties pēc tā, kuri no šiem trīs punktiem viņam ir svarīgi:

 1. vai jābūt norādei uz darba autoru?
 2. vai darbu drīkst izmantot komerciālos nolūkos?
 3. vai ir atļauta darba pārveidošana un atvasinātu darbu radīšana?

Licences nosacījumus autors dara zināmus, pievienojot attiecīgo CC licences veida grafiku.

Piemērs
Piemērs

Piemēram, šī grafika nozīmē, ka darbu drīkst izmantot nekomerciāliem mērķiem, tai skaitā atvasinātu darbu radīšanai, obligāti norādot autoru


CC licences standartlīgumu teksti šobrīd ir adaptēti 53 valstīs. Tas nozīmē, ka tie ir iztulkoti un pielāgoti vietējai likumdošanai. Adaptēšanas procesa gaitā tiek veikta līgumu noteikumu sabiedriskā apspriešana, uzklausot iesaistīto pušu viedokļus. Svarīgs jautājums parasti ir arī vienošanās ar vietējo kolektīvā pārvaldījuma organizāciju par CC licenču izmantošanas iespēju tiem autoriem, kas savas tiesības ir uzticējuši kolektīvajam pārvaldījumam. 

 

CC licenču tulkošana un pielāgošana nav valsts uzdevums. Tam nav vajadzīga politiska griba vai valstisks lēmums. Ar CC licenču adaptēšanu nodarbojas brīvprātīgie, kas ir ieinteresēti brīvās kultūras ideju popularizēšanā un darbu aprites atvieglošanā. Procesu uzrauga un idejiski atbalsta organizācija Creative Commons. Papildus viņi prasa, lai attiecīgajā valstī būtu kāda atbildīgā institūcija, kuras paspārnē projekts tiktu virzīts. Parasti tas ir informātikas institūts, sabiedriska organizācija, fonds vai pat advokātu birojs.

 

Latvijā ir neliela domubiedru grupiņa, kas lēnām mēģina kaut ko darīt lietas labā, taču līdz šim CC licences latviskošanas projekts nav ievērojami pavirzījies uz priekšu.

 

Lai arī CC licences vēl nav latviskotas, tas nenozīmē, ka noteiktos gadījumos tās nevarētu izmantot. Atteikties no konkrētām tiesībām autors var arī vienkārši un skaidri pierakstot, piemēram "Pārpublicēšana atļauta nekomerciālos nolūkos, norādot autoru". Te gan jāskatās, vai to atļauj viņa līgumiskās saistības ar darba devēju, izdevēju vai AKKA/LAA. Taču tādas autoram parasti būs arī tad, kad CC licences būs iztulkotas latviski.

 

Tomēr nenoliedzami latviskotu CC licenču priekšrocība būtu tā, ka to pamatā būtu iztulkoti, standartizēti un viegli pieejami licences noteikumi. Tas atvieglotu dzīvi gan autoriem, gan darbu izmantotājiem, jo ne vienam, ne otram nebūtu jāmeklē jurista palīdzība, lai noskaidrotu licences saturu un juridiskās nianses.

Comments: 19 (Discussion closed)
 • #1

  Modus Operandi (Saturday, 28 August 2010 12:51)

  Es tā īsti nesaprotu, kāpēc tas nevarētu būt valsts uzdevums? Kāpēc gan valdība nevarētu iniciēt šo latviskošanu? Nu labi, tas droši vien nav nekāds valsts pienākums (lai gan, kurš tad lemj, kāda attīstība ir un kāda nav valsts pienākums?), bet, ja ir cilvēki, kas ir gatavi to darīt/atbalstīt no valsts puses, kas tur slikts?

 • #2

  Pipari uz mēles (Sunday, 29 August 2010 12:25)

  Valstij nebūtu jāiejaucas jautājumos, ko sabiedrība un atsevišķas interešu grupas var izlemt un risināt pašas. Šajā gadījumā vispār nav nekādu šķēršļu - tik jāņem un jātulko, ko tur daudz runāt.

 • #3

  Modus Operandi (Monday, 30 August 2010 09:48)

  Bet vai tad jaunu iespēju radīšana ir iejaukšanās? Valstij būtu ļoti rūpīgi jāizsver jebkādu ierobežojumu un aizliegumu ieviešana, bet radīt papildus izvēles iespējas, kā cilvēkam strādāt un dzīvot, "grant new freedoms" — manuprāt tā ir nevis iejaukšanās, bet valdības galvenais mērķis. Atbalstīt un veicināt visu radošo un ražojošo.

 • #4

  Pipari uz mēles (Monday, 30 August 2010 23:13)

  Bet šādas iespējas viņiem taču ir jau tagad. CC licence ir tikai licence esošā Autortiesību likuma ietvaros. Viens no veidiem, kā licencēt savu darbu izmantošanu. Vai valstij būtu jāraksta autoru vietā viņu līgumi?

  Tas, ko daudzi, manuprāt, sagaida no CC, ir, ka visi darbi būs brīvi izmantojami un brīvā apritē. Taču tā nepavisam nav. Tā joprojām paliek autora izvēle, kādus licencēšanas noteikumus viņš izvēlas.

 • #5

  Modus Operandi (Wednesday, 01 September 2010 13:14)

  Bet vai tad nav tā, ka AKKA/LAA ir diezagn vienalga, kādu licenci autors ir izvēlējies, par publisku mūzikas atskaņošanu vienalga viņi iekasē kaut ko, ja vien autors nav speciāli kaut kā pieteicies, ka par mani, lūdzu, nē? Ja jau viņi iekasē arī par autoriem, ar kuriem viņiem nemaz nav līgmua...

 • #6

  Pipari uz mēles (Wednesday, 01 September 2010 21:29)

  Tieši tā! Tāpēc arī saku, ka viena pati CC iztulkošana pa lielam neko nemaina. Bet tas, protams, var būt pirmais solis. Piemēram, publiskais izpildījums pēc likuma ir tikai kolektīvi administrējams, un autors individuāli neko nevar atļaut/neatļaut. Tāpat visi autori, kas ir noslēguši līgumu ar AKKA/LAA, arī neko individuāli nedrīkst licencēt, vienalga ar CC vai bez. Jautājums ir jārisina daudz plašāk. Un arī autoriem aktīvāk ir jāiestājas par savām tiesībām, ja viņi tiešām kaut ko grib mainīt. Tai pat laikā jārēķinās arī, ka kolektīvā pārvaldījuma gadījumā vienmēr būs kāds neapmierinātais - tas jau izriet no definīcijas.

 • #7

  Unabomberz (Wednesday, 08 September 2010 15:41)

  Ja reiz CC latvju mēlē nav pārcelts, varbūt nemaz tik daudz cilvēkiem viņš nav nepieciešams? Tie kuri to vēlas izmantot Latvijas internetu pasaulē to arī dara. Pie vairākiem blogiem ir redzētas CC licences, liekas arī atsevišķos portālos, piem. politika.lv rakstiem ir piekabinātas CC licences.

  Kas attiecas uz valsts iesaistīšanu - valstij ir jārada likumi, nevis viss jāizdara katra indivīda vietā. Likums dod iespēju, kuru privātpersona var izmantot vai neizmantot. Tikpat labi varētu prasīt, lai valsts katram nodrošina individuālo juristu, kas viņam dajebkurā dzīves gadījumā uzrakstīs nepieciešamo līgumu :)

 • #8

  Loyd Timm (Thursday, 02 February 2017 18:53)


  The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 • #9

  Ladawn Diep (Friday, 03 February 2017 10:14)


  Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, excellent blog!

 • #10

  Ji Pasko (Friday, 03 February 2017 13:39)


  I am really enjoying the theme/design of your web site. Do you ever run into any browser compatibility problems? A number of my blog audience have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any recommendations to help fix this problem?

 • #11

  Renita Zenz (Saturday, 04 February 2017 21:54)


  My spouse and I absolutely love your blog and find almost all of your post's to be exactly what I'm looking for. Does one offer guest writers to write content available for you? I wouldn't mind composing a post or elaborating on most of the subjects you write in relation to here. Again, awesome blog!

 • #12

  Kendal Cuthbert (Sunday, 05 February 2017 05:14)


  Hello, of course this post is in fact good and I have learned lot of things from it regarding blogging. thanks.

 • #13

  Hsiu Mckinney (Sunday, 05 February 2017 06:32)


  I don't even know how I finished up right here, but I thought this submit was once good. I don't recognise who you might be but certainly you're going to a well-known blogger in case you are not already. Cheers!

 • #14

  Reynalda Billiot (Sunday, 05 February 2017 19:12)


  Hi there colleagues, good paragraph and nice arguments commented here, I am genuinely enjoying by these.

 • #15

  Arleen Calnan (Monday, 06 February 2017 07:43)


  You really make it seem so easy along with your presentation but I in finding this topic to be really something which I believe I would by no means understand. It seems too complex and very wide for me. I'm looking ahead in your subsequent submit, I'll try to get the hold of it!

 • #16

  Austin Mickley (Tuesday, 07 February 2017 11:02)


  I constantly spent my half an hour to read this blog's content everyday along with a cup of coffee.

 • #17

  Vania Serra (Wednesday, 08 February 2017 11:08)


  This information is invaluable. How can I find out more?

 • #18

  Lila Denk (Thursday, 09 February 2017 10:30)


  I'm not sure exactly why but this website is loading very slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I'll check back later on and see if the problem still exists.

 • #19

  Eulalia Otwell (Thursday, 09 February 2017 14:57)


  I have been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.