Berlīnes luksoforvīriņi

 

Sestdien biju Berlīnē balsot. Jau braucot uz turieni izdomāju, ka no Berlīnes atvedīšu jums kādu stāstiņu blogam. Kreatīvi tik piesātinātā pilsētā kā Berlīne iedvesmojošas tēmas vārda vistiešākajā nozīmē ir "uz katra stūra". Stāvot krustojumā pie sarkanās gaismas, nolēmu pastāstīt par Berlīnes luksoforvīriņiem jeb ampelmaņiem.   

Ja esi bijis Berlīnē, varbūt esi ievērojis, ka līdzās tradicionālajiem apzīmējumiem daudzos luksoforos redzami citi - atraktīvāki un sirsnīgāki sarkanās un zaļās gaismas signāli:

Šie divi vīriņi ar lielo platmali - sarkanais ar izplestām rokām un zaļais, sperot platu un aktīvu soli - ir Austrumvācijas mantojums. Kā raksta vikipēdija, tie bijuši pirmie luksoforu cilvēciņi pasaulē. 1961.gadā tos radīja austrumvācu satiksmes psihologs Karls Peglavs (Karl Peglau), lai paaugstinātu gājēju drošību. Atšķirībā no līdz tam izmantotajiem uzrakstiem Warten (Gaidīt) un Gehen (Iet), luksoforvīriņi bija daudz vieglāk uztverami - jo īpaši bērniem un veciem cilvēkiem.

Vācijai apvienojoties, Austrumvācijas luksoforvīriņi, tāpat kā daudzas citas lietas, ieražas un izpratne, bija nolemti iznīcībai. Luksoforvīriņus pamazām aizvietoja ar Rietumvācijas "kolēģiem", standartizētām, garlaicīgām figurām.

Taču tad uzradās kāds Rietumvācijas dizainers Markus Hekhauzens (Markus Heckhausen) un no vecajiem, nevajadzīgajiem luksoforiem sāka izgatavot lampas. Luksoforvīriņi ātri iekaroja cilvēku sirdis, un modināja nostaļģiju bijušajos Austrumvācijas iedzīvotājos. Viņi nodibināja biedrību, kuras uzdevums bija cīnīties par vecajiem luksoforvīriņiem un nepieļaut to nomainīšanu ar jaunajiem. Šodien Berlīnē ir sastopami gan jaunie, gan vecie luksoforvīriņi. 

Markus Hekhauzens savukārt pieaicināja luksoforvīriņu autoru Karlu Peglavu un nodibināja veselu luksoforvīriņu impēriju. Hekhauzens sarkano un zaļo luksoforvīriņu ir reģistrējis kā vārdisku un vizuālu preču zīmi visās iespējamās preču klasēs. Tas nozīmē, ka jebkāda komerciāla luksoforvīriņu izmantošana ir tikai viņa rokās. Dažādi suvenīri, restorāni, uzskates līdzekļi satiksmes drošībai - tas viss šodien ir pieejams ar luksoforvīriņa simbolu. 

 

Comments: 4 (Discussion closed)
 • #1

  Inese Riežniece (Wednesday, 06 October 2010 11:09)

  Cik sirsnīgi! :))))

 • #2

  liene (Wednesday, 06 October 2010 15:07)

  Super, jauks stāsts! es vnk abažaju šitos vīriņus, bet nezināju, ka par viņiem ir tā cīnījušies, lai tie vēl pastāvētu!

 • #3

  auce (Wednesday, 06 October 2010 15:21)

  eu! tagad jābrauc skatīties! :)

 • #4

  Andra (Friday, 08 October 2010 10:49)

  Luksoforvīriņu želejkonfektes, kuras var iegādāties Ampelmannshopā Berlīnē ir vienas no manām mīļākajām ;)