Kam pieder tiesības uz mūziku?

 

Noteikti katrs no mums vismaz vienreiz ir veltīgi mēģinājis noskatīties kādu YouTube video, tā vietā saņemot paziņojumu: šis video nav pieejams. Vai arī - šis video nav pieejams tavā valstī. Man tā parasti gadās, kad klikšķinu uz kādu tviterī ieliktu linku no Latvijas. Latvijā rāda, Vācijā nerāda. Kāpēc tā? Lai arī vidējais tviterists tādā situācijā svētās dusmās lamā AKKA/LAA, tomēr AKKA/LAA ar to ir maz sakara. Izskaidrojums jāmeklē sarežģītajā mūzikas biznesa pasaulē.

 

Ekrānšāviņš
Ekrānšāviņš

Sastopami arī garāki teksti, piemēram: This video contains content from Sony. It is not available in your country. 

 

Kā zināms, AKKA/LAA administrē autoru tiesības - komponistu un dziesmu vārdu autoru tiesības. Šie cilvēki ir radījuši muzikālu darbu, un atkarībā no tā, vai māk muzicēt vai nē - izpilda to paši vai dod mūziķiem, lai dzied.

Savukārt uz muzikālā darba izpildījumu vairs neattiecas autortiesības, bet gan izpildītājiem, producentiem un raidorganizācijām piederošās blakustiesības. Nedaudz dīvains jēdziens, taču tā būtība - aizsargāt to personu tiesības, kas ir iesaistītas autora radītā darba izpildē un tā nodošanā publikai. Mūzikas industrijā šīs personas bieži vien ir pat nozīmīgākas kā autori. Publikas apziņā dziesma parasti tiek identificēta ar tās izpildītājiem, un autora vārdu maz kas zina. Savukārt producenti - skaņu ierakstu kompānijas virza visu mūzikas industrijas biznesu. 

Tā kā likums paredz gan autortiesību, gan blakustiesību aizsardzību, tad uz vienu muzikālo darbu sanāk diezgan raiba tiesību īpašnieku buķete:

 

dzejnieks uzraksta tekstu, komponists - mūziku = dziesma

(autortiesības)

 

grupa to iedzied

(blakustiesības)

 

skaņu ierakstu kompānija ieraksta un izlaiž plati

(blakustiesības)

 

Papildus vēl ir iesaistīta mūzikas izdevniecība, kurai autori uztic daļu no savām tiesībām, kā arī autoru un blakustiesību īpašnieku kolektīvā pārvaldījuma organizācijas (autoriem - AKKA/LAA, blakustiesību īpašniekiem - LaIPA).

Par laimi, visas šīs personas vienlaicīgi nelemj par atļauju izmantot dziesmu. Dažas tiesības pieder tikai autoram, citas - tikai kolektīvā pārvaldījuma organizācijai. Tādos gadījumos autora individuālā atļauja nav nepieciešama. Izpildītāji savas blakustiesības parasti ar līgumu nodod ierakstu kompānijai, un tā darbojas viņu vietā, vajadzības gadījumā pilnvarojot kolektīvā pārvaldījuma organizāciju. Tas, kurai personai ir jāprasa atļauja un jāmaksā atlīdzība, ir atkarīgs no iecerētā izmantošanas veida - atskaņošanas radio, izdošanas diskā, spēlēšanas koncertā vai reklāmas ieskaņošanai. 

Kas attiecas uz ievadā minēto YouTube piemēru, tad šajā gadījumā noteikumus diktē skaņu ierakstu kompānijas. Konkrēti tie ir četri leibli - Sony Music, Universal, EMI un Warner, kuriem kopā pieder aptuveni 80% visa pasaules mūzikas tirgus. Viņu rokās ir tiesības uz mūzikas ierakstu un video ievietošanu internetā, kuras arī tiek aktīvi izmantotas. Visas šīs kompānijas ir noslēgušas sadarbības vienošanos ar YouTube, kas ļauj tām dzēst visus pirātiskos video un aizliegt noteiktu video rādīšanu konkrētās valstīs. AKKA/LAA varbūt arī ved kādas sarunas ar YouTube par atlīdzības lielumu, kas būtu maksājama tās autoriem, taču tai nav tik lielas ietekmes, lai aizliegtu video demonstrēšanu. Pat daudz lielākā un varenākā GEMA, kas ir vācu analogs AKKA/LAA, nesen zaudēja prasībā pret YouTube, lūdzot piemērot pagaidu aizsardzības pasākumus un dzēst noteiktus video. Ja jau šāda prasība bija jāceļ tiesā, tad YouTube to nebija izpildījis labprātīgi. Diez vai Latvijā YouTube īstenotu citu darbības stratēģiju, un nav dzirdēts, ka AKKA/LAA būtu vērsusies pret YouTube tiesas ceļā.

Comments: 4 (Discussion closed)
 • #1

  Inese Riežniece (Tuesday, 19 October 2010 14:06)

  TNX! Tas patiesi ir vienkārši par sarežģīto!

 • #2

  Normunds (Tuesday, 19 October 2010 14:26)

  Paldies, labs ieraksts. Žēl tik, ka vidējais tviterists turpinās lamāt akka/laa, jo no rakstītā nebūs sapratis nekā.

 • #3

  Kibrika (Tuesday, 19 October 2010 19:32)

  Nez, ja es esmu kaut cik vidējs, tad man likās jauki un noderīgi, un vajadzētu pieglabāt, lai varu iedot linku, kad kāds lamā AKKA/LAA.

 • #4

  Konrad (Thursday, 21 October 2010)

  Labaak pastaastiet, kas par pamatu tam, ka AKKA/LAA kantoris uzlicis uzcenojumus CD/DVD ripuljiem, kas muus izcelj uz visu tuvu un taalu kaiminjvalstu fona?