Autortiesību aizsardzību lietuviešu kalendāram!

 

Šajās dienās esmu pastiprināti pievērsusies lietuviešu juridiskajiem tekstiem. Valodu gan nemāku, un tagad, protams, žēl, ka neiemācījos. Pusaudžu gados tāda doma bija. Taču mūsdienās ir Google Translator, kas vismaz ļauj man atlasīt sēklas no pelavām jeb man vajadzīgos rakstus un tiesas spriedumus no nevajadzīgajiem. Dažos tekstos mēģinu ieurbties pati - ja zina, kas vajadzīgs, un lasīšanai pieiet ar izdomu, tad kaut ko var arī saprast.

 

Laužoties pa teikumiem nepaliek nepamanīts, cik lietuviešu valoda mūsu ausīm ir aušīgi mīļa. Mans favorīts, kas vairākkārt parādās tieši juridiskos tekstos, ir vārds "laikotarpis". - Nē, tas nav nekāds laika tārps, kas sagrauž autortiesības, līdz to aizsardzība vairs nedarbojas. Laikotarpis ir laika posms, periods. Cits skaists piemērs - straipsnis. Tas lietuviski ir "pants". Skanīgi, vai ne?!

Par autortiesībām es aizdomājos, lasot mēnešu nosaukumus. Tur bez vārdnīcas neiztikt. Nu, kurš uzminētu, ka "vasaris" lietuviski ir februāris? Vai "spalis" - oktobris? Mēnešu nosaukumi lietuviešu kalendārā ir vēsturiski un saistīti ar dabas parādībām, gadalaiku aktivitātēm, kokiem un putniem. Tie nav veidojušies nejauši, bet gan akcentē dabā notiekošo konkrētajā laika posmā. Piemēram, "kovas" (marts) ir radies no vārda "kauja" un simbolizē cīņu starp ziemu un pavasari (vairāk par katra mēneša nosaukuma izcelsmi var izlasīt te). Kad Lietuva 1918.gadā proklamēja savu valsti, tā atgriezās pie sava senā kalendāra un to standartizēja. Savas izcelsmes dēļ kalendārs pieder folklorai, taču, ja tā nebūtu - manuprāt, gana radošs un oriģināls rezultāts, lai to varētu aizsargāt ar autortiesībām. Protams, vienmēr ir jautājums par to, cik garam jābūt darbam (vai cik īss tas drīkst būt), lai to atzītu par aizsargājamu darbu. Atsevišķus vārdus likums neaizsargā. Vai tas aizsargā divpadsmit vārdus? 

 

Lūk, visi mēnešu nosaukumi un to izcelsmes vārdu tulkojums latviski:

 

lietuviski etimoloģija latviski
Sausis
sauss janvāris
Vasaris
vasara februāris
Kovas kauja marts
Balandis balodis aprīlis
Gegužė dzeguze maijs
Birželis bērzs jūnijs
Liepa liepa jūlijs
Rugpjūtis rudzu pļauja augusts
Rugsėjis rudzu sēja septembris
Spalis linu spaļi oktobris
Lapkritis lapkritis novembris
Gruodis sasalušas grambas decembris

 


Comments: 3 (Discussion closed)
 • #1

  Konrāds (Thursday, 09 December 2010 14:08)

  laikotarpis ;D

  Turpat poļiem un ukraiņiem arī ir interesanti mēnešus nosaukumi, kuri saistās ar dabas norisēm. Līdzīgi vēl 90-tajos lielā daļā kalendāru bija klāt arī latviskie nosaukumi, piemēram, vilku mēnesis, salnu mēnesis utt. Nezinu gan, cik viņi seni, var būt līdzīgi kā ar latviešu novadu tautas tērpiem ir tāds pats jaunlatviešu bizdinga auglis.

 • #2

  Liene (Thursday, 09 December 2010 19:16)

  Cik vērtīgi un jauki ir pastudēt šo un to arī par mūsu kaimiņiem! Citādi mācāmies visādas gudrības par britiem, vāciešiem, tiem un šitiem. Bet par kaimiņu brauļukiem tā arī nesanāk!

  2010. gada 9. sasalušajās grambās

 • #3

  Zane (Friday, 10 December 2010 10:29)

  ļoti jauks raksts!