Arī street art ir māksla

Autortiesību likums aizsargā autora radošās darbības rezultātu literatūras, zinātnes vai mākslas jomā neatkarīgi no darba uzdevuma un vērtības, izpausmes formas vai veida. Darbs var būt arī nepabeigts. Mākslas jēdziens ir plašs, un tiesas parasti neriskē vērtēt, vai darbs ir māksla, vai nav. Svarīgāks ir jautājums, vai darbs ir jaunrade - vai tas ir radošās darbības rezultāts. Bieži vien pietiek arī ar minimālu jaunrades līmeni, tāpēc aizsardzību bauda ne tikai "augstā māksla", bet arī sienu gleznojumi un grafiti.

Daži ierobežojumi sienu gleznojumu aizsardzībā izriet no šo darbu īpašā rašanās veida, to atrašanās uz citai personai piederoša īpašuma un publiskās pieejamības. Vācijas tiesai reiz nācās izšķirt strīdu par kāda grafiti mākslinieka tiesībām uz autoratlīdzību, kas gūta, tirgojot Berlīnes mūra gabalus ar viņa zīmējumiem. Savukārt Latvijas Autortiesību likuma 25.panta pirmā daļa ierobežo grafiti mākslinieku mantiskās tiesības, paredzot, ka

 

"Publiskās vietās pastāvīgi izstādīta [..] mākslas darba attēlojumu drīkst izmantot personiskai lietošanai, informācijā ziņu raidījumos vai aktuālo notikumu apskatos vai ietvert darbos nekomerciālā nolūkā." 

Sveicieni no Sanfrancisko - pilsētas, kas bagāta ar sienas gleznojumiem jeb murals. Kaut kur esot arī Diego Rivera atstātās pēdas, taču tās vēl neesmu uzgājusi.

Write a comment

Comments: 4
 • #1

  Everett Wiles (Thursday, 02 February 2017 15:44)


  Awesome! Its actually amazing paragraph, I have got much clear idea about from this piece of writing.

 • #2

  Audie Benham (Friday, 03 February 2017 01:14)


  It's truly very difficult in this busy life to listen news on Television, therefore I just use world wide web for that purpose, and take the latest news.

 • #3

  Brianna Gibby (Saturday, 04 February 2017 20:21)


  Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I'm still new to everything. Do you have any points for inexperienced blog writers? I'd genuinely appreciate it.

 • #4

  Emelina Willmore (Saturday, 04 February 2017 23:54)


  It's nearly impossible to find well-informed people about this topic, but you sound like you know what you're talking about! Thanks