2010.gada ieraksti

Tue

28

Dec

2010

Kāds bija 2010.gads autortiesību jomā?

 

Tuvojoties gada beigām, esmu izvēlējusies piecus notikumus, kuri iezīmē autortiesību jomas attīstību Latvijā 2010.gadā. Varbūt šos notikumus atcerēsimies arī pēc dažiem gadiem, sak': "Jā, 2010.gadā bija tā:

Read More 17 Comments

Fri

24

Dec

2010

Priecīgus, gaišus un iedvesmojošus svētkus!

Read More

Mon

13

Dec

2010

Šonedēļ: Draguna pret Bargo un AKKA/LAA pret TV3

 

Šonedēļ ir vērts pasekot divām tiesu lietām: rīt, 14.decembrī Augstākās tiesas Civillietu Tiesu palāta apelācijas instancē skatīs Agitas Dragunas prasību pret literatūras mēnešrakstu „Karogs”, AS „Delfi” un rakstnieku Rihardu Bargo. Savukārt ceturtdien, 16.decembrī tiks pasludināts saīsinātais spriedums AKKA/LAA prasībā pret TV3 Latvia. Īss ieskats abās lietās:

 

Read More 4 Comments

Thu

09

Dec

2010

Autortiesību aizsardzību lietuviešu kalendāram!

 

Šajās dienās esmu pastiprināti pievērsusies lietuviešu juridiskajiem tekstiem. Valodu gan nemāku, un tagad, protams, žēl, ka neiemācījos. Pusaudžu gados tāda doma bija. Taču mūsdienās ir Google Translator, kas vismaz ļauj man atlasīt sēklas no pelavām jeb man vajadzīgos rakstus un tiesas spriedumus no nevajadzīgajiem. Dažos tekstos mēģinu ieurbties pati - ja zina, kas vajadzīgs, un lasīšanai pieiet ar izdomu, tad kaut ko var arī saprast.

 

Laužoties pa teikumiem nepaliek nepamanīts, cik lietuviešu valoda mūsu ausīm ir aušīgi mīļa. Mans favorīts, kas vairākkārt parādās tieši juridiskos tekstos, ir vārds "laikotarpis". - Nē, tas nav nekāds laika tārps, kas sagrauž autortiesības, līdz to aizsardzība vairs nedarbojas. Laikotarpis ir laika posms, periods. Cits skaists piemērs - straipsnis. Tas lietuviski ir "pants". Skanīgi, vai ne?!

Read More 3 Comments

Tue

30

Nov

2010

Vai darbu kopēšana ir zagšana?

 

Vakar nedaudz palasīju komentārus pie ziņas par plānoto datu nesēja nodevas palielināšanu. Izrādās, ka daudzi to uztver kā nodevu par zagšanu un ir aizskarti, ka tiek pārkāpta viņu nevainīguma prezumpcija. Taču, vai tā tiešām ir? Ko praktiski nozīmē tukšā nesēja nodeva? 

Read More 15 Comments

Wed

24

Nov

2010

Sievietes un autortiesību pārkāpumi

 

Pagājšnedēļ noklausījos profesora Giovanni B. Ramello priekšlasījumu ar intriģējošo nosaukumu Women in Piracy: Behavioral Perspective on Copyright Infringement. Lekcijā profesors iepazīstināja ar savu empīrisko pētījumu par autortiesību pārkāpumiem mūzikas jomā (nelegāla mūzikas failu lejuplādēšana un neoriģinālu disku pirkšana), nedaudz pievēršoties arī dzimumu atšķirībām attieksmē pret autortiesību pirātismu. Lai arī šis pētījums veikts Itālijā, līdzīgi pētījumi ar tādiem pašiem rezultātiem ir bijuši arī citās valstīs un kontinentos. Lūk, daži galvenie secinājumi:

Read More 10 Comments

Sat

13

Nov

2010

Bloga lietas: pirmie mēneši

 

Šo ierakstu biju iecerējusi par godu bloga pirmajām 100 dienām, lai atskatītos uz paveikto, padomātu par nākotni un padalītos tajā visā arī ar jums. Taču sanāca, ka šo atskaites punktu atzīmēju citādāk - aplaistot datoru ar ūdeni. Par laimi, iekļāvos garantijas pēdējās divās nedēļās, un kā saka vācieši - beigas labas, viss labs. Es tikmēr varēju vairāk pievērsties savai disertācijai, apskatīties, kā mans blogs vizuāli izskatās citos datoros un nedaudz atpūsties no visa "tā interneta". Savukārt ieraksts, droši saglabāts manā galvā, tiek publiskots šodien par godu bloga pirmajiem četriem mēnešiem. Arī labs skaitlis.  

Read More 5 Comments

Mon

08

Nov

2010

Nesēja atlīdzība par privātu kopēšanu

 

Nesen kāds komentētājs lūdza, lai uzrakstu par CD matricām. Interesantas sagadīšanās pēc tieši tajā dienā, 21.oktobrī, Eiropas Savienības Tiesa pasludināja spriedumu par "nesēja atlīdzību". Tā nu šoreiz iepazīstināšu jūs ar šo spriedumu.

 

Nesēja atlīdzība ir nodeva, kas maksājama par tādām reproducēšanas iekārtām un tukšajiem nesējiem kā DVD rakstītāji un CD matricas. Eiropas Savienības līmenī autoru un izpildītāju tiesības uz nesēja atlīdzību par privāto kopiju izgatavošanu paredz Direktīva 2001/29/EK par dažu autortiesību un blakustiesību aspektu saskaņošanu informācijas sabiedrībā. Šī direktīva ir iestrādāta dalībvalstu, tai skaitā Latvijas, nacionālajā likumdošanā. Problēmas ar direktīvas piemērošanu radās Spānijā, tāpēc Spānijas tiesa lūdza ES Tiesas skaidrojumu par nesēja atlīdzību.

 

ES Tiesas sprieduma galvenās tēzes ir šādas:

Read More 2 Comments

Fri

29

Oct

2010

Cietumsods par autortiesību pārkāpumu

 

Pagājušā ceturtdienā, 21.oktobrī, Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Krimināllikumā. Cita starpā šie grozījumi attiecas arī uz autortiesību un blakustiesību pārkāpumiem. Presē šai sakarā tika uzsvērts, ka turpmāk būšot bargāki sodi par autortiesību pārkāpumiem. Paredzēts pat cietumsods. Komentējot pieņemtos grozījumus, laikraksts Diena citē AKKA/LAA pārstāvi: “Pašlaik vairums cilvēku, pārkāpjot autoru tiesības, reti iedomājas, kādu kaitējumu tas var nodarīt autoram. Īpaši tad, ja šis pārkāpums notiek elektroniskajā vidē."

 

Izlasot šādu ziņu, vismaz man radās iespaids, ka turpmāk cietumā liks katru pusaudzi, kas savā blogā būs ielicis mīļākās grupas video vai lejuplādējis tās dziesmu. Izklausās ļoti dramatiski, taču šaubos, vai šādas ziņas veicina sabiedrības informētību un attieksmes maiņu pret autoru darbiem un viņu tiesību aizsardzību. Tāpēc īsi mēģināšu ieskicēt galvenos likuma grozījumus.

Read More 5 Comments

Tue

19

Oct

2010

Kam pieder tiesības uz mūziku?

 

Noteikti katrs no mums vismaz vienreiz ir veltīgi mēģinājis noskatīties kādu YouTube video, tā vietā saņemot paziņojumu: šis video nav pieejams. Vai arī - šis video nav pieejams tavā valstī. Man tā parasti gadās, kad klikšķinu uz kādu tviterī ieliktu linku no Latvijas. Latvijā rāda, Vācijā nerāda. Kāpēc tā? Lai arī vidējais tviterists tādā situācijā svētās dusmās lamā AKKA/LAA, tomēr AKKA/LAA ar to ir maz sakara. Izskaidrojums jāmeklē sarežģītajā mūzikas biznesa pasaulē.

 

Read More 4 Comments

Wed

06

Oct

2010

Berlīnes luksoforvīriņi

 

Sestdien biju Berlīnē balsot. Jau braucot uz turieni izdomāju, ka no Berlīnes atvedīšu jums kādu stāstiņu blogam. Kreatīvi tik piesātinātā pilsētā kā Berlīne iedvesmojošas tēmas vārda vistiešākajā nozīmē ir "uz katra stūra". Stāvot krustojumā pie sarkanās gaismas, nolēmu pastāstīt par Berlīnes luksoforvīriņiem jeb ampelmaņiem.   

Read More 4 Comments

Wed

29

Sep

2010

6 padomi par autortiesībām internetā

 

Veidojot savu mājaslapu vai blogu, nereti ar paša radošajām spējām vien nepietiek, un ir jāizmanto kāda cita autora garadarbs - fotogrāfija, zīmējums, mūzika vai kas cits. Lai nodrošinātos pret iespējamo autortiesību pārkāpšanu, vēlams ievērot dažus principus:

 

Read More 2 Comments

Wed

22

Sep

2010

Ko darīt ar AKKA/LAA monopolstāvokli?

 

Ņemot vērā gan autoru, gan darbu izmantotāju publiski izteiktos iebildumus pret AKKA/LAA darbu, loģisks šķiet kādas partijas aicinājums likvidēt AKKA/LAA monopolstāvokli. Jo tad viss būtu kārtībā. Taču, pieejot monopola jautājumam pragmatiski un bez emocijām, jāņem vērā vairāki aspekti:

 

Read More 3 Comments

Thu

09

Sep

2010

Autortiesības un progress

 

Nesen žurnāls Spiegel aprakstīja vācu vēsturnieka Hefnera (Höffner) izvirzīto tēzi, ka Vācijas industriālo uzplaukumu 19.gadsimtā lielā mērā veicināja neefektīvā, praktiski neesošā autortiesību aizsardzība. Tā kā izdevējiem bija jārēķinās ar nesankcionētu grāmatu pārdrukāšanu, tad viņi nevarēja atļauties piedāvāt tikai dārgus un elitārus izdevumus. Plaši attīstījās tā sauktais kabatas formāts - grāmatas ar vienkāršu papīru un mīkstos vākos. Rezultātā grāmatas bija lētas un visiem pieejamas. Lielā sabiedrības lasītkāre savukārt iedrošināja autorus uz čaklu rakstīšanu. Visvairāk tika publicētas tieši akadēmiska rakstura grāmatas - dažādu dabas zinātņu pētījumu rezultāti ar praktisku pielietojumu. Tas veicināja zināšanu izplatīšanos un aktīvu pielietošanu praksē.

 

Read More 3 Comments

Sat

28

Aug

2010

Kas ir Creative Commons licence?

 

Tā kā Pēdējā partija ir vienīgā, kas priekšvēlēšanu laikā piemin autortiesības un pie tam visai interesantā veidā (skat. manu iepriekšējo ierakstu), tad gribot negribot sanāk runāt par vienas partijas idejām. Iesākumā gan gribu atgādināt, ka šis nav politisks blogs, bet mani komentāri par autortiesību jautājumiem. Šoreiz - par Pēdējās partijas paziņojumu, ka Latvijai ir jāpievienojas Creative Commons jeb CC licencei.

 

Tas nemaz nav iespējams. Taču CC licenci vajadzētu iztulkot. Tiesa gan, nevis Latvijai, bet entuziastiskiem brīvprātīgajiem. Bet par visu pēc kārtas.

Read More 19 Comments

Wed

25

Aug

2010

Ko partijas sola autortiesību jomā?

 

Pēc nedaudz ilgāka vasaras pārtraukuma beidzot esmu atradusi laiku jaunam ierakstam. Laiks ārā īsteni rudenīgs, un tas liek aizdomāties par šī rudens svarīgo notikumu - Saeimas vēlēšanām.

 

Vācijā ierasts, ka pirms vēlēšanām internetā iespējams aizpildīt apjomīgu testu, salīdzinot savu politisko redzējumu ar kandidējošo partiju nostādnēm. Rezultāts parāda, kuras partijas programma visvairāk atbilst personas uzskatiem. Latvijā šādu testu vēl neesmu redzējusi, tāpēc atbildi nākas meklēt pašai. Ņemot vērā sava bloga tematiku, programmas vērtēju tikai pēc viena jautājuma: ko partijas sola autortiesību jomā? 

Read More 11 Comments

Tue

20

Jul

2010

Kas apturēs "Maniaku"?

 

Autoram ir ne tikai autortiesības, viņam ir arī autora tiesības, proti – Satversmē garantēta mākslinieciskās izteiksmes brīvība. Demokrātiskā sabiedrībā mākslas brīvībai ir svarīga loma, jo tā nodrošina radošu vidi un aizsargā personas tiesības brīvi paust savus uzskatus, pārdzīvojumus un pieredzi, izvēloties tam pēc paša ieskatiem atbilstošākos mākslinieciskās izteiksmes līdzekļus.

 

Tāpēc lasot Valda Felsberga recenziju portālā Satori par Andra Grūtupa grāmatu Maniaks īpaši nebrīnījos par citātiem no grāmatas, kuros detalizēti aprakstīts, kā galvenais varonis Rogaļovs izvaro savus upurus. Ja reiz grāmatas autoram šķiet, ka tas ir vienīgais veids, kā panākt ticamības un klātbūtnes efektu* – lai tā būtu. Šķiet, mākslas pasaule ir pieredzējusi ne to vien. Tālāk tā jau ir lasītāja izvēle, vai viņš grib šādu grāmatu lasīt. Un kritiķu darba lauks, novērtējot darba literārās kvalitātes.

Read More 6 Comments

Sat

17

Jul

2010

Kaķis pazudis tulkojumā

 

Šķiet, sen tā nebiju smējusies, kā lasot saraksti starp izmisušo sekretāri Šanonu un dizaineri Deividu, kam viņa palūdz uztaisīt sludinājumu par pazudušo kaķīti.

Read More 0 Comments

Tue

13

Jul

2010

Autors un viņa AKKA/LAA

 

4146 –> 298 –> 20. Šāda skaitļu virkne izveidojās pēc pajukušās Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūras/Latvijas Autoru apvienības (AKKA/LAA) kopsapulces ceturtdien, 8. jūlijā. Tā kā uz biedru kopsapulci ieradās tikai 20 AKKA/LAA biedri, sapulci nācās pārcelt uz vēlāku termiņu. AKKA/LAA esot 298 biedri. Iespējams, ka uz atkārtoto sapulci, kas notiks 29.jūlijā, viņu interese piedalīties būs lielāka, jo AKKA/LAA jau ir paziņojusi, ka atkārtotā sapulce un padomes pārvēlēšana notiks neatkarīgi no klātesošo skaita. Kas gan nemaina apstākli, ka par biedriem ir kļuvuši tikai nedaudz vairāk kā 7% no kopumā 4146 AKKA/LAA pārstāvētajiem Latvijas autoriem.

Read More 0 Comments