2011.gada ieraksti

Tue

11

Oct

2011

Valsts nodeva autortiesību strīdos

 

Šodien žurnālā "Jurista Vārds" publicēts mans viedoklis par valsts nodevas maksāšanas pienākumu autortiesību lietās. Pretēji nesen pieņemtam Augstākās tiesas nolēmumam Nila Saksa strīdā ar Nacionālo teātri un Kasparu Dimiteru es uzskatu, ka autoriem, dziedātājiem un citiem Autortiesību likumā minētiem subjektiem nav jāmaksā valsts nodeva, iesniedzot prasību tiesā. Šādu privilēģiju paredz Autortiesību likuma 69.panta trešā daļa. Savukārt tiesa atsaucas uz grozījumiem Civilprocesa likumā - kopš šā gada sākuma intelektuālā īpašuma lietās ir noteikta valsts nodeva 150 latu apmērā. Juristi šādās reizēs runā par tiesību normu konkurenci. Lai noskaidrotu, kura no normām ir piemērojama konkrētajā faktiskajā gadījumā, jāvadās pēc kolīziju atrisināšanas normām. Augstākā tiesa uzskatīja, ka jāpiemēro jaunākā tiesību norma. Manuprāt, jāpiemēro Autortiesību likumā paredzētais izņēmums, jo tā ir speciālā norma attiecībā pret Civilprocesa likuma vispārējo normu. Kolīziju atrisināšanas normu principi nosaka, ka jaunāka vispārējā norma neaizstāj vecāku speciālo normu. Tādējādi par pieteikumu intelektuālā īpašuma lietās jāmaksā valsts nodeva 150 latu apmērā, izņemot, ja pieteikumu savu tiesību aizsardzībai iesniedz autortiesību vai blakustiesību subjekts. 

 

Izvērstu skaidrojumu var izlasīt "Jurista Vārdā".  

 

Read More 0 Comments

Fri

08

Jul

2011

Kā praksē notiek YouTube bloķēšana?

Iepriekš jau skaidroju, kam pieder tiesības uz mūziku un kas nosaka toni internetā. Šoreiz par to, kā praksē notiek sadarbība starp mūzikas izdevējiem un ierakstu kompānijām no vienas puses un YouTube no otras puses. Kāpēc daži video ir pieejami un citi nē? Kurā brīdī tiek pieņemts lēmums par video bloķēšanu? Kādas ir YouTube tehniskās iespējas? 
Read More 1 Comments

Wed

22

Jun

2011

Autortiesības Jāņos

 

Kam Jāņu siers jau sasiets un vēl ir kāds brīvāks brīdis, pirms Jāņiem var pārlasīt Rūdolfa Blaumaņa "Skroderdienas Silmačos". Kā jau īstai klasikai, arī šim darbam ir raiba pagātne. Autora dzīves laikā kritizēta, luga tikai pēc R. Blaumaņa nāves 1908.gadā ieguva tautas mīlestību, šo gadu laikā kļūstot par visvairāk iestudēto latviešu oriģināllugu. Padomju laikā līdz pat Staļina nāvei 1953.gadā darbs bija aizliegts. Tagad luga "Skroderdienas Silmačos" ir ne tikai atgriezusies uz teātru skatuvēm, bet arī brīvi pieejama internetā, portālā Letonika.lv. Autortiesību aizsardzība šim darbam ir beigusies, tāpēc tā izmantošana ir neierobežota - par lugas uzvedumu vai priekšlasījumu autoratlīdzība nav jāmaksā. Tāpat kā par tautasdziesmu dziedāšanu.

 

Skaisti visiem nolīgot! 

 

Read More 0 Comments

Thu

16

Jun

2011

Kas tie tādi, kas dziedāja

 

Eiropas Savienības līmenī aktivizējoties diskusijai par tā saukto orphan works izmantošanu, aktuāls kļuvis jautājums, kā šos darbus saukt latviski. Šobrīd tiek izmantoti divi apzīmējumi - nezināmu autoru darbi un bāreņdarbi (skat., piemēram, AKKA/LAA preses relīze). Bāreņdarbi kā tiešs tulkojums no angļu (orphan works) un vācu (verwaiste Werke) valodām ir viegls risinājums, kas neradīs problēmas ar tā iegaumēšanu. Pie tam tas ir viens vārds, tādēļ arī ērtāk izmantojams. Tomēr man šis apzīmējums uzdzen šermuļus, un prātā nāk skolā dziedāšanas stundā dziedātās sērīgās tautasdziesmas. 

Read More 10 Comments

Fri

10

Jun

2011

YouTube. Paliku gribot

 

Par YouTube videoklipu bloķēšanu jau reiz rakstīju; šādu paziņojumu gan redzu pirmo reizi.

 

Kā redzams, bloķēti tiek ne tikai klipi, kuru publiskošana notikusi pretēji autortiesību īpašnieka gribai, bet arī lietotāju-recidīvistu konti. Nezinu, kāda ir situācija Latvijā, taču Vācijā aizvien biežāk atduros pret bloķētiem YouTube klipiem.

 

Read More 0 Comments

Wed

08

Jun

2011

Autortiesības Daugavpilī

 

Savā pēdējā ierakstā atvadījos līdz pavasarim, tanī brīdī vēl nezinot, ka pavasaris šogad – vismaz Vācijā – atnāks agri un strauji. Pēkšņi vienā brīdī uzplauka un ziedēja visi augi un puķes: magnolijas, pienenes, kastaņi, ceriņi un pat daža laba roze. Tāpat arī manā dzīvē viss šobrīd notiek vienlaicīgi un ar līdzvērtīgu svarīgumu. Blogs gribot negribot nokļuvis darāmo darbu saraksta lejasgalā.

 

Pa vidu visiem lielajiem darbiem biju aizbraukusi uz Latviju un pirmo reizi mūžā viesojos Daugavpilī. Tur notika Daugavpils starptautiskā zinātniskā konference, kas pulcēja dažādu nozaru pārstāvjus, tai skaitā arī juristus. Lasot konferences programmu, nopriecājos, ka vairāki referāti veltīti autortiesībām. Arī es, piesakoties konferencei, apsvēru kādu izteikti autortiesību tēmu – vai nu par e-bibliotēku vai par Autortiesību likumā noteiktajiem ierobežojumiem, kad autors pats nedrīkst licencēt savus darbus un tiesību administrēšana ir atļauta tikai kolektīvi (Autortiesību likuma 63.panta piektā daļa). Tomēr beigās izlēmu par labu tēmai, kas aptver visus intelektuālā īpašuma tiesību veidus un kas šobrīd man šķiet vissaistošākā no zinātniskā viedokļa. Tāpēc mans referāts bija par zaudējumu noteikšanu intelektuālā īpašuma lietās, aizstāvot iespēju alternatīvi faktiskajiem zaudējumiem piedzīt pārkāpēja negodīgi gūto peļņu. Tā kā patreizējā zaudējumu atlīdzības noteikšanas kārtība Latvijā tika ieviesta tikai 2007.gadā, tad šai sakarā vēl nav ne tiesu prakses, ne spraigu diskusiju juridiskajā literatūrā. Cerams, ka tāda ar laiku tomēr veidosies.

Read More 0 Comments

Mon

28

Feb

2011

Blogpauze

 

Blogam atvaļinājums - divas nedēļas saule, jūra un "kur deguns rāda", tāpēc jaunu ierakstu gaidiet tikai ap marta vidu. Divas nedēļas bez interneta - mūsdienu pasaulē diezgan traks gājiens, vai ne?! :) Uz tikšanos pavasarī!

Read More 0 Comments

Thu

24

Feb

2011

Arī street art ir māksla

Autortiesību likums aizsargā autora radošās darbības rezultātu literatūras, zinātnes vai mākslas jomā neatkarīgi no darba uzdevuma un vērtības, izpausmes formas vai veida. Darbs var būt arī nepabeigts. Mākslas jēdziens ir plašs, un tiesas parasti neriskē vērtēt, vai darbs ir māksla, vai nav. Svarīgāks ir jautājums, vai darbs ir jaunrade - vai tas ir radošās darbības rezultāts. Bieži vien pietiek arī ar minimālu jaunrades līmeni, tāpēc aizsardzību bauda ne tikai "augstā māksla", bet arī sienu gleznojumi un grafiti.

Read More 4 Comments

Wed

16

Feb

2011

Aptaujas rezultāti: bloga lasītāja portrets

Pagājšnedēļ es aicināju savus lasītājus uz mazu iepazīšanos un lūdzu atbildēt uz četriem jautājumiem. Paldies visiem, kas atsaucās! Tas bija aizraujuši un interesanti. Lūk, kāda aina man pavērās: 

Read More 0 Comments

Mon

14

Feb

2011

Maldi un patiesība par autortiesību reģistrēšanu

 

Autortiesību likums autoru darbu reģistrēšanu neparedz un neprasa. Darbu aizsardzībai nav nepieciešams ievērot arī nekādas citas formalitātes, arī ne plaši izmantoto © zīmi. Saskaņā ar Autortiesību likuma 2.panta pirmo daļu autortiesības pieder autoram, tiklīdz darbs ir radīts, neatkarīgi no tā, vai darbs ir pabeigts.

 

Tomēr ikdienā autoriem ne reti rodas jautājums, kādus aizsardzības pasākumus iespējams veikt, lai strīdus gadījumā varētu pierādīt, ka tieši viņš ir īstais darba autors. Jo īpaši iesniedzot darbus konkursiem, pastāv risks, ka konkursa rīkotājs/pasūtītājs autora iesniegto darbu it kā neizvēlas, tomēr vēlāk izmanto, uzdodot to par savu darbu. Izplatīti ir gadījumi, kad internetā publiskotas fotogrāfijas tiek pārkopētas, varbūt nedaudz modificētas un ievietotas citās vietnēs zem sveša vārda. Piemēri par autorības piesavināšanos ir daudz un dažādi, tāpat kā pasākumi, kādi tiek ieteikti tiesību aizsardzībai. Jāsaka, ka vienas efektīvas metodes nav. Ja būs strīds, tad tiesa vērtēs visus tai iesniegtos pierādījumus to kopumā. Apskatīsim dažas no metodēm:  

Read More 3 Comments

Tue

08

Feb

2011

Kas tu esi, mans lasītāj?

 

Kas tu esi, mans lasītāj? Es labprāt gribētu iepazīties!

 

Priecāšos, ja veltīsi pāris minūtes un atķeksēsi atbildes uz četriem jautājumiem. Uz dažiem jautājumiem iespējams izvēlēties vairākus atbilžu variantus.

 

Aptauja ir anonīma. Tajā var piedalīties vienu reizi. Pēc nedēļas es apkopošu un prezentēšu iegūtos rezultātus.

 

Liels paldies!

 

[Aptauja ir noslēgusies, zemāk redzami tās ekrānšāviņi:] 

Read More

Fri

04

Feb

2011

Pasaka par to, kā plaģiāts pieveica profesoru

 

Reiz ne tik senos laikos dzīvoja kāds profesors. Dzīve viņam bija skaista un ražena, kā nekā viņš bija pavisam īsts profesors pavisam īstā universitātē. Uz zirņa viņam, par laimi, nenācās gulēt, jo nebija jau viņš nekāda princese, taču habilitācijas procedūru bija nokārtojis un kolēģu atzinību nopelnījis.

Read More 3 Comments

Thu

27

Jan

2011

Gatavos grozījumus Autortiesību likumā

 

Kā ziņo Saeimas Preses dienests, vakar Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā nolemts, ka Autortiesību likumā veicami vairāki konceptuāli un būtiski grozījumi. Kultūras ministrijai mēneša laikā jāizveido darba grupa, kas strādās pie šo grozījumu sagatavošanas. 

Read More 0 Comments

Wed

19

Jan

2011

Kas kopīgs Haklberijam Finam un Dire Straits?

 

Kas kopīgs Haklberijam Finam un Dire Straits? Varbūt pamanījāt, varbūt nē - abi divi pēdējo nedēļu laikā pavīdēja ziņu slejās, rosinot jautājumu: ko iesākt ar politnekorektiem izteicieniem, ar vārdiem, kuru nozīme kopš darba radīšanas ir mainījusies? Abi gadījumi aktualizē arī tādu aspektu kā autora personiskās tiesības. Par tām šajā ierakstā. 

Read More 3 Comments

Mon

10

Jan

2011

Par torentiem

 

Jāatzīstas, ka līdz šim laikam dzīvoju kādā paralēlā pasaulē vai vismaz ar rozā brillēm noteikti. Jo dzirdot runas par torentiem un failu apmaiņu, pie sevis parasti nodomāju: "Jā, jā, bet tā jau tikai tāda pusaudžu padarīšana, ir taču tik daudz citu autortiesību problēmu." Šķiet, ka tā tomēr nav tikai "pusaudžu padarīšana".

Read More 13 Comments