Wed

11

Jul

2012

Direktīvas projekts: AKKA/LAA un LaIPA nākotnē gaida stingrākas likuma prasības


Eiropas Komisija šodien publiskoja sen solīto direktīvas projektu par autortiesību un blakustiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācijām. Ar saskaņotas likumdošanas palīdzību visās Eiropas Savienības dalībvalstīs Komisija cer sasniegt divus galvenos mērķus: izveidot vienotu digitālo tirgu, kā arī veicināt caurskatāmu kolektīvā pārvaldījuma organizāciju darbību. Dokuments vēl atrodas sākuma stadijā. Līdz direktīvas pieņemšanai Eiropas Parlamentā un tās prasību pārņemšanai Latvijas Autortiesību likumā noteikti paies vismaz pāris gadu. 

Read More 9 Comments

Wed

04

Jul

2012

alea iacta est

 

Eiropas Parlaments šodien ar izteiktu balsu vairākumu noraidīja strīdīgā pretpirātisma līguma ACTA ratificēšanu. Pret ACTA ratificēšanu balsoja 478 deputāti, par balsoja 39 deputāti, savukārt 165 deputāti atturējās no balsošanas. Ar to šis līgums vismaz Eiropā spēkā nestāsies. 

 

Ar ACTA saistītie protesti un pilsoniskās sabiedrības aktīvā iesaistīšanās ir rets precedents starptautisko līgumu praksē. Vai sagaidāms, ka turpmāk visi intelektuālā īpašuma tiesību akti būs pakļauti pastiprinātai sabiedrības kontrolei? Katrā ziņā sabiedrība kā intelektuālā īpašuma objektu patērētāja ir raidījusi nepārprotamu signālu gan tiesību īpašniekiem, gan politiķiem par savām pamatotajām interesēm. Eiropas Komisijai, kas šobrīd strādā pie direktīvas par intelektuālā īpašuma piemērošanas uzlabošanas, šo signālu nevajadzētu atstāt bez ievērības. Kauliņi ir mesti.

 

 

Read More 0 Comments

Sat

02

Jun

2012

Autortiesību likums jāgroza soli pa solim

 

Žurnāls "Jurista Vārds" otrdien, 5. jūnijā, publicēs vairāku autortiesību ekspertu viedokli par šobrīd aktuālajiem autortiesību jautājumiem - publisko izpildījumu un Satversmes tiesas spriedumu datu nesēju lietā. Sagaidāms ļoti interesants žurnāla numurs. Ieskatam publicēju papildinātu un bloga formātam pieskaņotu fragmentu no savām atbildēm - par Saeimas deputātu iesniegto likumprojektu Autortiesību likuma grozīšanai. Pārējo lasiet otrdienas "Jurista Vārdā"! 

Read More 5 Comments

Tue

07

Feb

2012

Ko Latvijai nozīmē pievienošanās ACTA

 

Šodien žurnālā "Jurista Vārds" publicēts mans raksts "Intelektuālā īpašuma tiesības starptautiskā ietekmē", kurā analizēju, vai un kādas izmaiņas ACTA nolīguma dēļ nepieciešamas Latvijas likumos. 

 

Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīguma jeb ACTA parakstīšana šā gada 24.janvārī ir izsaukusi masveida ažiotāžu jo īpaši interneta lietotāju vidū. Atsevišķi aktīvisti jau paziņojuši par piketu pie Ministru Kabineta, lai apturētu ACTA ratificēšanu Latvijā. Pēc protestētāju domām nolīgums paredzot, ka ir jāizspiego cilvēki, lai nodrošinātu autortiesību aizsardzību. Sekas būšot pilnīga interneta kontrole un cenzūra. Var piekrist kritikai, ka par paredzēto pievienošanos nolīgumam sabiedrību varēja informēt laicīgāk, ņemot vērā, ka intelektuālā īpašuma tiesības aizvien vairāk ietekmē ikviena iedzīvotāja ikdienu. Iespējams, publiski apspriežot Latvijas pozīciju un mērķus intelektuālā īpašuma jomā, sabiedrības attieksme pret ACTA būtu citāda. Kā tiks apskatīts turpmākajā tekstā, ACTA noteikumi pamatā atbilst Latvijā spēkā esošajam regulējumam intelektuālā īpašuma aizsardzības jomā. Nepretendējot uz izsmeļošu analīzi, jānorāda, ka atsevišķi jautājumi tomēr ir diskutējami un pat nesavietojami ar Latvijas tiesībās nostiprinātajiem principiem – pretēji Ekonomikas ministrijas viedoklim, ka ACTA rezultātā nekādas izmaiņas likumos nav nepieciešamas.

 

 

Read More 3 Comments

Fri

27

Jan

2012

Lasot ACTA: pirmās piezīmes

 

Vakar vakarā arī mani sasniedza panika par nupat parakstīto ACTA līgumu. No sākuma nolēmu nepievērst tam uzmanību, jo prāts un laiks šobrīd vairāk aizņemts ar disertācijas pabeigšanu. Tomēr interese izrādījās lielāka, tāpēc šorīt ātri pārskrēju ar acīm līguma tekstam. Tiešām ātri, līdz ar to nav izslēgts, ka kaut ko ļoti svarīgu esmu palaidusi garām. Bet tāpēc taču ir domāta komentāru sadaļa, vai ne?!

 

Read More 46 Comments